Zasady udzielania porad

Zapisy na konsultacje medyczne, wizyty stacjonarne, wizyty domowe oraz teleporady prowadzone są w godzinach pracy Poradni Medola, 
tzn. od 8:00 do 18:00, z wyłączeniem weekendów oraz dni ustawowo wolnych od pracy.

Numery telefonów: 
533 323 420, 535 550 239

- Telefoniczna rejestracja odbywa się przez podanie numeru PESEL Pacjenta lub daty urodzenia, bądź innych danych umożliwiających prawidłowe zapisanie Pacjenta na wizytę.
- Pacjenci zapisywani są w kolejności zgłoszeń oraz w możliwie jak najkrótszym terminie gdy przypadek jest stabilny. W przypadku gdy przypadek/ stan pacjenta wymaga nagłej, pilnej wizyty lekarskiej- w przypadku znacznego pogorszenia stanu zdrowia lub sytuacji zagrażającej życiu i zdrowiu pacjenta, porady udzielane są tego samego dnia, po konsultacji z lekarzem udzielającym świadczeń.
- Pacjenci, dokonujący telefonicznej rezerwacji wizyty pierwszorazowej, proszeni są o zgłoszenie się 30 minut przed wizytą do rejestracji adekwatnej do zarejestrowanej wizyty w celu założenia/uzupełnienia dokumentacji medycznej.
- W przypadku zaistnienia nieprzewidzianych okoliczności, które uniemożliwiają realizację świadczenia w terminie ustalonym, Pacjent jest informowany w każdy możliwy, dostępny sposób (telefonicznie, e-mailem lub listownie) przez pracownika rejestracji o zmianie terminu wizyty, ustalając z nim nowy termin wizyty.

UDZIELANIE PORAD POZA KOLEJNOŚCIĄ
Wedle ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach mają:

1) kobiety w ciąży;
2) świadczeniobiorcy, o których mowa w art. 47 prawo do bezpłatnych przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych ust. 1a i 1b;
3) osoby, o których mowa w art. 43 uprawnienia Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi i Zasłużonego Dawcy Przeszczepu ust. 1;
4) inwalidzi wojenni i wojskowi;
5) żołnierze zastępczej służby wojskowej;
6) cywilne niewidome ofiary działań wojennych;
7) kombatanci;
8) działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych;
9) osoby deportowane do pracy przymusowej;
10) uprawnieni żołnierze lub pracownicy, których ustalony procentowy uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30%;
11) weterani poszkodowani, których ustalony procentowy uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30%;
12) dawcy krwi, którzy oddali co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników, w tym osocza po chorobie COVID-19 - na podstawie zaświadczenia, o którym mowa w art. 9a uprawnienia honorowego dawcy krwi w stanie zagrożenia epidemicznego lub epidemii ust. 3 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz. U. z 2021 r. poz. 1749 oraz z 2022 r. poz. 974 i 2280);
13) żołnierze zawodowi, o których mowa w art. 287 ubezpieczenie zdrowotne żołnierzy zawodowych, prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej ust. 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, w przypadku korzystania ze świadczeń w podmiotach leczniczych, dla których podmiotem tworzącym jest Minister Obrony Narodowej, oraz przez niego nadzorowanych;
14) żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową, o których mowa w art. 325 prawo wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej lub położnej podstawowej opieki zdrowotnej, lekarza dentysty, szpitala i świadczeniodawcy udzielającego ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, w przypadku korzystania ze świadczeń udzielanych w podmiotach leczniczych, dla których podmiotem tworzącym jest Minister Obrony Narodowej, oraz przez niego nadzorowanych.

Poradnia udziela świadczeń opieki zdrowotnej dla takich osób w dniu zgłoszenia.

WIZYTY DOMOWE udzielane są:

• od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy
• w godzinach w 8:00-10:00 lub 12:00-14:00
• w ciągu 48 godzin od dnia zgłoszenia w przypadkach ostrych schorzeń lub nagłych zachorowań,
• w terminie uzgodnionym z pacjentem w przypadku chorób przewlekłych.
Zgłoszenie WIZYT DOMOWYCH odbywa się:
• w godzinach 8:00- 11.00
• od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy
• osobiście, telefonicznie lub przez osoby trzecie.
• Decyzję o tym, czy wizyta odbędzie się w domu pacjenta podejmuje lekarz na podstawie wywiadu z pacjentem, opiekunem lub osobą wyznaczoną przez pacjenta do kontaktu z lekarzem.
• Telefon zgłaszania wizyt domowych: 533 323 420, 535 550 239.

TELEPORADY udzielane są:

• w godzinach 8:00-18:00 od poniedziałku do piątku (w godzinach pracy lekarza udzielającego teleporady)
• Umówić się można osobiście lub telefonicznie.
• Przy umawianiu teleporady podawane są wyłącznie godziny orientacyjne.
• W godzinach pracy poradni, należy oczekiwać połączenia przychodzącego od lekarza udzielającego porady.
• Teleporada zostanie anulowana po 3 nieudanych próbach kontaktu
z pacjentem, w odstępie nie krótszym niż 15 minut.
• Na początku rozmowy konieczne jest potwierdzenie tożsamości pacjenta.
• Jeżeli podczas teleporady pracownik medyczny uzna za konieczne osobiste zbadanie pacjenta, to poinformuje go o tym wraz z podaniem terminu wizyty osobistej w przy-chodni lub wizyty domowej.
• W przypadkach uzasadnionych stanem zdrowia pacjenta, podczas teleporady istnieje możliwość wystawienia zlecenia na badania laboratoryjne i diagnostyczne, recepty na produkty lecznicze, zlecenia na wyroby medyczne, skierowania do poradni specjali-stycznej, skierowania do szpitala lub innych dokumentów.

Na podstawie Obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 29 kwietnia 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, z teleporady nie może skorzystać pacjent:

- dziecko, które nie ukończyło sześciu lat (wyjątkiem jest teleporada kontrolna po wizycie w przychodni;
- jest to pierwsza porada po złożeniu deklaracji wyboru POZ;
- chory przewlekle, gdy doszło do jakiejkolwiek zmiany w przebiegu choroby przewlekłej
- zachodzi podejrzenie choroby nowotworowej.

PACJENT ma prawo nie wyrazić zgody na formę teleporady ALE nie może żądać teleporady zamiast wizyty osobistej!

Potrzebujesz pomocy lekarskiej?

Zostań pacjentem
Obserwuj nas:
Poradnie
Centrum Medyczne
Choroszczańska
Zarejestruj się
telefonicznie:
+ 48 533 323 420
Copyright © 2024 Medola. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Opieka i administracja: ONEKLIK