09.02.2023

Jak dbać o skórę noworodka?

Jak dbać o skórę noworodka?

Jak dbać o skórę noworodka.

Noworodki i niemowlęta mają bardzo wrażliwą skórę, która wymaga szczególnej pielęgnacji. Oto kilka metod, które okazały się skuteczne w leczeniu potówek i trądziku niemowlęcego.

Zmiany na skórze dziecka.

Skóra noworodków i niemowląt zmienia się bardzo szybko. W pierwszych dniach po urodzeniu dziecko jest trochę zaczerwienione. Dzieci urodzone w terminie tracą powłokę ochronną i mają pomarszczoną skórę, ponieważ wciąż znajdują się w płynie owodniowym. Ramiona i nogi często mają jaskrawoczerwone lub białe znaczenia, a brzuch może mieć inny kolor niż reszta ciała (plecy, nogi).

Nierówny koloryt skóry noworodków jest wynikiem ukształtowania się układu krążenia. Ponieważ jest niedojrzały, istnieją naczynia włosowate, które silnie się zwężają, a niektóre rozszerzają. Krew powoli dociera do nóg i ramion dziecka, co powoduje powstawanie siniaków i jasnych plam. Układ krążenia w pełni dojrzewa w ciągu kilku tygodni, a kolor skóry dziecka staje się bardziej równomierny.

Noworodki mają bardzo cienkie włosy na plecach i ramionach (tzw.opadające). Może również pojawić się na czole, uszach i policzkach. Po kilku tygodniach włoski będą powoli znikać. W pierwszych tygodniach życia skóra dziecka może się łuszczyć i mogą pojawić się także krostki.

Jak dbać o skórę noworodka.

Przede wszystkim należy pamiętać, że skóra dziecka jest bardzo cienka, naczynia krwionośne są wyraźnie widoczne, a warstwa rogowa naskórka nie jest jeszcze w pełni rozwinięta. To sprawia, że ​​skóra jest bardziej wrażliwa na podrażnienia i uszkodzenia. Cienka otoczka lipidowa i odczynniki o zbliżonym do neutralnego pH (które z czasem stają się bardziej kwaśne) wymagają odpowiedniego doboru preparatu, aby zapewnić odpowiednią ochronę. Przesuszona skóra jest bardzo częstym problemem u noworodków i niemowląt. Ma chropowatą konsystencję i wyrazisty czerwony kolor. Objawy te nasilają niekorzystne czynniki zewnętrzne (suche powietrze, promienie UV, niskie temperatury). Odpowiednie oczyszczanie, natłuszczanie i nawilżanie to podstawa właściwej pielęgnacji.

Jak dbać o buzię noworodka.

Skóra twarzy noworodka może być pomarszczona i lekko zaczerwieniona. Należy ją codziennie myć wacikiem zamoczonym w przygotowanej wodzie. Taki zabieg łatwiej wykonać bezpośrednio przed kąpielą (jeśli dziecko pobrudzi się mlekiem, należy od razu wytrzeć mu buzię, aby niepodrażnić jego wrażliwej skóry). Delikatnie przetrzyj czoło, nos, policzki i podbródek, a następnie osusz twarz dziecka miękkim ręcznikiem (nie pocieraj skóry). Lepiej jednak zrezygnować z oliwki, która może dostać się do oczu. Krem dla niemowląt można wcierać w suchą skórę twarzy (niewszystkie preparaty można stosować od pierwszych dni życia – taką informację podają producenci na opakowaniu).

Jak dbać o uszy noworodka.

Wystarczy co 2-3 dni przecierać uszy maluszka wilgotnym wacikiem. Nieużywamy patyczków, którymi można uszkodzić błonę bębenkową maluszka.Wystarczy oczyścić uszy, widoczne wejście do kanału słuchowego oraz miejsce za uchem.

Jak dbać o pupę noworodka.

Pępek jest bardzo wrażliwym obszarem u noworodków. Zagoi się w ciągu 2 tygodni po porodzie. W tym okresie należy zachować ostrożność. Pępek należy przemywać kilka razy dziennie gazikiem nasączonym roztworem spirytusu. Najlepsze są specjalne pieluchy dla noworodków z wycięciem na pępek. Kiedy dociera powietrze, rana goi się swobodniej. Uważaj, aby pod prysznicem nie zamoczyć pępka. Pomaga to zapobiegać infekcjom (objawami są ropa lub krew).

Jak prawidłowo kąpać niemowlę. Pielęgnację skóry noworodka i niemowlęcia należy rozpocząć od odpowiedniej kąpieli.

Temperatura wody powinna wynosić około 36-37 stopni. Pierwszy prysznic powinien być krótki (do około 10 minut). Zarazpo wyjęciu z kąpieli osusz skórę dziecka miękkim ręcznikiem. Gdy dziecko ma potówki (niewielkie czerwone grudki) można zastosować kąpiele z naparami z rumianku, które działają przeciwzapalnie i delikatnie dezynfekują skórę. Potówki występują na plecach, klatce piersiowej, szyi i fałdach skórnych. Rodzice mogą pomylić z tym pokrzywkę alergiczną, ale jest to nieszkodliwe (nie jest bolesne ani swędzące i ustępuje samoistnie po kilku dniach).

Nawilżanie i natłuszczanie skóry.

Wybieraj tylko kosmetyki dla dzieci (w zależności od wieku dziecka), bez perfum, bez alkoholu, bez sztucznych barwników (najlepiej kosmetyki hipoalergiczne). Stosuj formułę odpowiednią dla skóry dziecka (mleko, płyn, balsam, szampon do skóry normalnej, krem ​​nawilżający, olejek). Emolient chroniący skórę przed utratą wody jest idealny dla noworodków.
Kupuj ubrania (szlafroki, kaftany itp.) wykonane z miękkich, naturalnych materiałów, które nie podrażnią skóry ani nie spowodująo tarć (uważaj na lamówki, koronki czy aplikacje). Do prania używaj wyłącznie specjalnego detergentu dla dzieci (bezzapachowego i delikatnego) i ustaw temperaturę na co najmniej 40°C. Pozostałości po innych detergentach (takich jak tradycyjne proszki do prania) mogą podrażniać skórę dziecka.

Wiemy przecież jak ważne są nasze maleństwa 🤗

Zobacz również

MEDOLA BIAŁYSTOK
LEKARZ RODZINNY ROKU 2022.
Czytaj więcej
Zapraszamy na szczepienia.
Czytaj więcej
PAŹDZIERNIK TO MIESIĄC ŚWIADOMOŚCI RAKA PIERSI.
Czytaj więcej
Odporność - co to jest?
Czytaj więcej
MEDOLA CENTRUM MEDYCZNE BIAŁYSTOK
CHUK - przypominamy
Czytaj więcej
Udar mózgu - co to takiego?
Czytaj więcej
cytologia medola.eu Białystok
Cytologia?
Czytaj więcej
Medola po godzinach - projekt dla pacjentów z rozszerzonym wymiarem godzin wizyt lekarskich
Czytaj więcej
CZY WIESZ JAK PRZYGOTOWAĆ SWOJE DZIECKO NA SZCZEPIENIE OKRESOWE
Czytaj więcej
SZCZEPIENIA DZIECI 2023
Czytaj więcej
Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy 2023
Czytaj więcej
Ogólnopolski Dzień Transplantacji 26 stycznia
26 stycznia obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji
Czytaj więcej
Hiperurykemia MEDOLA BIAŁYSTOK
HIPERURYKEMIA
Czytaj więcej
Jak dbać o skórę noworodka?
Czytaj więcej
program szczepień przeciw HPV dla dzieci
Szczepienie przeciw HPV
Czytaj więcej
Są już dostępne szczepionki na grypę.
Czytaj więcej
Jak ważne jest szczepienie przeciwko HPV? Zadbaj o zdrowie swoje i swoich bliskich!
Czytaj więcej
Mononukleoza - zakaźna choroba pocałunków.
Czytaj więcej

Potrzebujesz pomocy lekarskiej?

Zostań pacjentem
Obserwuj nas:
Poradnie
Centrum Medyczne
Choroszczańska
Zarejestruj się
telefonicznie:
+ 48 533 323 420
Copyright © 2024 Medola. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Opieka i administracja: ONEKLIK