Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, w związku z prowadzonym leczeniem, może skierować cię na bezpłatne badania diagnostyczne:
1. Badania hematologiczne:
morfologia krwi obwodowej z płytkami krwi, morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi, retikulocyty, odczyn opadania krwinek czerwonych (OB).
2. Badania biochemiczne i immunochemiczne:
Sód; potas; wapń zjonizowany; żelazo; żelazo – całkowita zdolność wiązania (TIBC); ferrytyna; stężenie transferryny; stężenie hemoglobiny glikowanej (HbAlc); mocznik; kreatynina; glukoza; test obciążenia glukozą; białko całkowite; proteinogram; albumina; białko C-reaktywne (CRP); kwas moczowy; cholesterol całkowity; cholesterol-HDL; cholesterol-LDL; triglicerydy (TG); bilirubina całkowita; bilirubina bezpośrednia; fosfataza alkaliczna (ALP); aminotransferaza asparaginianowa (AST); aminotransferaza alaninowa (ALT); gammaglutamylotranspeptydaza (GGTP); amylaza; kinaza keratynowa (CK);fosfataza kwaśna całkowita (ACP); czynnik reumatoidalny (RF); miano antystreptolizyn O (ASO); hormon tyreotropowy (TSH); antygen HBs-AgHBs; przeciwciała przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu C (antyHCV) VDRL; FT3; FT4; PSA – Antygen swoisty dla stercza całkowity; witamina B12; kwas foliowy; przeciwciała antycytrulinowe (anty-CCP)
3. Badania moczu:
ogólne badanie moczu z oceną właściwości fizycznych, chemicznych oraz oceną mikroskopową osadu, ilościowe oznaczanie białka, ilościowe oznaczanie glukozy;, ilościowe oznaczanie wapnia, ilościowe oznaczanie amylazy.
4. Badania kału:
badanie ogólne, pasożyty, krew utajona – metodą immunochemiczną, oznaczenie antygenu Helicobacter pylori w kale.
5. Badania układu krzepnięcia:
wskaźnik protrombinowy (INR), czas kaolinowo-kefalinowy (APTT), fibrynogen.
6. Badania mikrobiologiczne:
posiew moczu z antybiogramem, posiew wymazu z gardła z antybiogramem, oznaczenie antygenu Streptococcus pyogenes z grupy A w wymazie z gardła (tzw. Streptest), posiew kału w kierunku pałeczek Salmonella i Shigella.
7. Badanie elektrokardiograficzne (EKG) w spoczynku.
8. Diagnostyka ultrasonograficzna:
USG tarczycy i przytarczyc, USG ślinianek, USG nerek, moczowodów, pęcherza moczowego, USG brzucha i przestrzeni zaotrzewnowej, w tym wstępnej oceny gruczołu krokowego, USG obwodowych węzłów chłonnych.
9. Zdjęcia radiologiczne:
zdjęcie klatki piersiowej w projekcji AP i bocznej, zdjęcia kostne – w przypadku kręgosłupa; kończyn i miednicy w projekcji AP i bocznej, zdjęcie czaszki, zdjęcie zatok, zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej.
10. Badania endoskopowe:
gastroskopia, kolonoskopia.
11. Pozostałe badania diagnostyczne w ramach budżetu powierzonego:
1. Profilaktyka chorób układu krążenia
Choroby, które możemy zaliczyć do niechlubnego grona chorób układu krążenia, są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Z badania mogą skorzystać pacjenci:
2. Profilaktyka dla Pacjentów powyżej 40 roku życia
Z badania mogą skorzystać osoby, które:
3. Profilaktyka raka piersi.
Program profilaktyki raka piersi skierowany do kobiet pomiędzy 45 a 74 rokiem życia, które nie miały wykonywanej mammografii w okresie ostatnich 2 lat lub w okresie ostatnich 12 miesięcy w przypadku kobiet ze stwierdzonym nowotworem piersi w najbliższej rodzinie (matka, córka, siostra). W ramach programu profilaktyki oferujemy porady informacyjno-edukacyjne dotyczące profilaktyki raka oraz instruktaż samobadania, a także badanie mammograficzne, które pacjentka wykona w Białostockim Centrum Onkologii. Do programu mogą zgłaszać się również panie, które nie mają złożonej deklaracji wyboru lekarza w naszej przychodni.
Do lekarza POZ w naszej przychodni mogą zgłosić się również kobiety poniżej 45 roku życia, które zauważyły jakiekolwiek nieprawidłowości w obrębie piersi tj. zgrubienie tkanki, guzek, wciągnięcie lub wysięk z brodawki. Lekarz odpowiada za rejestrację pacjentki w specjalnym systemie teleinformatycznym utworzonym w ramach Białostockiego Centrum Onkologii i wypełnienie krótkiej ankiety dotyczącej schorzenia. Następnie z pacjentką skontaktuje się pracownik BCO w celu ustalenia terminu badania.
4. Profilaktyka raka jelita grubego
Rak jelita grubego to drugi, najczęściej diagnozowany nowotwór złośliwy diagnozowany w Polsce. Wcześnie wykryty daje dużą szansę na wyleczenie i nie musi być wyrokiem.
5. Profilaktyka raka skóry
Ogólnopolski program profilaktyczny realizowany we współpracy z Białostockim Centrum Onkologii. Przewidywany czas realizacji: do końca czerwca 2023 r.
Kryteria włączenia do programu to:
do programu to zamieszkanie na terenie województwa podlaskiego, wiek powyżej 15 lat, aktywność zawodowa lub zadeklarowana chęć podjęcia pracy. Uczestnik tego programu profilaktyki nie musi być naszym Pacjentem. Po zgłoszeniu się do nas mogą Państwo liczyć na poradę edukacyjną dotyczącą przeciwdziałania zachorowaniu oraz w przypadku zauważenia przez Pacjenta niepokojących zmian - skierowanie na badania profilaktyczne do BCO. Badanie przeprowadza specjalista dermatolog lub onkolog. Jest ono całkowicie bezbolesne, szybkie i nieinwazyjne. Podczas takiego badania lekarz ogląda skórę przy pomocy dermatoskopu, który wychwytuje wszystkie atypowe zmiany. W sytuacji, gdy jest to uzasadnione pacjent zostaje skierowany do dalszej obserwacji w poradni BCO.
6. Profilaktyka gruźlicy
Gruźlica jest chorobą zakaźną, która może dotknąć każdego z nas. Często bywa wykrywana przypadkowo. Dlatego już dziś sprawdź czy ryzyko zachorowania na nią dotyczy również Ciebie.
1. Prywatny Gabinet Endokrynologiczny lek. Edyta Pietrewicz
Zapisy poprzez rejestrację naszej Poradni.
Kliknij po kontakt.
2. Prywatny Gabinet Immunologa- dr n. med. Radosław Motkowski
KONSULTACJE IMMUNOLOGICZNE
diagnostyka i leczenie pierwotnych (wrodzonych) i wtórnych (nabytych) niedoborów odporności u dzieci
profilaktyka nawracających infekcji dróg oddechowych u dzieci
ustalanie indywidualnych kalendarzy szczepień u dzieci z chorobami przewlekłymi
KONSULTACJE METABOLICZNE
diagnostyka i leczenie zaburzeń lipidowych u dzieci
diagnostyka i leczenie hipercholesterolemii rodzinnej
KONSULTACJE PROFILAKTYCZNE
żywienie niemowląt i małych dzieci, rozszerzanie diety
ocena rozwoju fizycznego i psychomotorycznego
bilanse zdrowia
planowanie szczepień ochronnych
KONSULTACJE PEDIATYCZNE
Zapisy poprzez rejestrację naszej Poradni.
Kliknij po kontakt.
Zakres usług świadczonych w poradni MEDOLA:
przeżywającym kryzysy życiowe, np. małżeńskie,
mającym trudności w życiu zawodowym lub osobistym,
mającym problemy w komunikowaniu się z innymi,
cierpiącym na brak zadowalających relacji społecznych,
przeżywającym śmierć bliskich,
przechodzącym bolesne rozstania, rozwód,
nieradzącym sobie ze stresem lub zmianami życiowymi,
zmagającym się z chorobą przewlekłą własną lub bliskich,
matkom przeżywającym trudności związane z ciążą, narodzinami i wychowaniem dziecka.
ze spektrum autyzmu,